High Reliability CTP Plate Making Machine with V8 Laser Model and Less Than 3 Minutes Exposure Time for Printing Solutions
Product Details
| Laser Model: | V8 | Machine Net Weight: | 900KG |
|---|---|---|---|
| Powerconsumption: | Approximately 3 KW | Minimum Output: | 400*350 |
| Plate Size: | Big Size 1670*1330 | Effective Output Size: | 1130*880mm |
| Loading System: | Semi-auto/automatic | Exposure Time: | Less Than 3 Minutes |
| Highlight |
V8 Laser Model CTP Plate Making Machine,Less Than 3 Minutes Exposure Time Computer to Plate Machine,High Reliability Digital Plate Making System |
||
Product Description
- Product Name: CTP Plate Making Machine
- Loading: Semi Auto for ease of operation
- Laser Model: V8 for precise and efficient performance
- Exposure Time: Less than 3 minutes for fast plate making
- Minimum Output Size: 400×350mm for various printing needs
- Plate Size: Big Size 1670×1330 for large format printing
- Plate Making Digital Device for high accuracy and reliability
- Computer to Plate Machine technology for streamlined workflow
- High Resolution Plate Maker for detailed and sharp plates
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Type | High Resolution Plate Maker, CTP Imaging Equipment, Digital Plate Making System |
| Plate Size | Big Size 1670×1330 mm |
| Big Plate Size | 1130×930 mm |
| Maximum Output Size | 1160×960 mm |
| Minimum Output Size | 400×350 mm |
| Printing Reliability | High Reliability |
| Exposure Time | Less Than 3 Minutes |
| Power Consumption | Approximately 3 KW |
| Power Supply | AC220-230V |
| Loading | Semi Auto |
Product Highlights
High Reliability CTP Plate Making Machine The CTP Plate Making Machine is a state-of-the-art CTP Printing Plate Maker designed to meet the demanding needs of modern printing industries. Engineered with precision and efficiency, this machine offers exceptional performance for businesses aiming to ...
Yintech Commercial CMYK Duplex Printing Style Web Inkjet Printers with Industrial Printhead
Industrial Web Inkjet Commercial Printers CMYK Duplex Printing Style Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Small Size Automatic CTCP Machine High Resolution 4 Up 40 - 80% Humidity
Item name : small ctcp plate making machine 4-up 2400DPI 29PPH 48 diodes max format 800x660mm Our advantages Yintech ctp machine 10 advantages why choose us? products structure design advantages, 7x24 hours service advantages, warranty time=5 years 1.Autofocus system The same as Kodak, we adopted ...
High Quality Web Digital Inkjet Printer Printing Machine
Automatic Digital Inkjet Printer Double Sides Book Printing Machine Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Yintech Global High Speed Full Color Inkjet Digital Press Printing Machine Printer
Fully Automatic Inkjet Digital Printer With Water Based Pigment Ink Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.