V8 Laser CTP Plate Making Machine with Exposure Time Less Than 3 Minutes, Big Plate Size 1670*1330, and Semi-Automatic Loading
Product Details
| Big Plate Size: | 1130*930 | Throughput: | 27 PPH |
|---|---|---|---|
| Maximum Output: | 1160*960 | Loading System: | Semi-auto/automatic |
| Plate Size: | Big Size 1670*1330 | Power: | AC220-230V |
| Minimum Output Size: | 400*350mm | Exposure Time: | Less Than 3 Minutes |
| Highlight |
Exposure Time Less Than 3 Minutes CTP Plate Making Machine,Big Plate Size 1670*1330 Digital Plate Making System,Semi-Automatic Loading CTP Photopolymer Plate Maker |
||
Product Description
- Product Name: CTP Plate Making Machine
- Type: CTP Photopolymer Plate Maker
- Model: Digital CTP Plate Processor
- Minimum Output Size: 400 x 350 mm
- Maximum Output Size: 1160 x 960 mm
- Plate Size: Big Size 1670 x 1330 mm
- Effective Output Size: 1130 x 880 mm
- Power Consumption: Approximately 3 KW
- High precision and efficient processing
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Type | CTP Photopolymer Plate Maker / CTP Printing Plate Maker |
| Minimum Output Size | 400*350 mm |
| Maximum Output Size | 1160*960 mm |
| Effective Output Size | 1130*880 mm |
| Plate Size (Big Size) | 1670*1330 mm |
| Big Plate Size | 1130*930 mm |
| Loading System | Semi-auto / Automatic |
| Power Supply | AC220-230V |
| Power Consumption | Approximately 3 KW |
| Exposure Time | Less Than 3 Minutes |
Model: Yinber 2300-14B
Certification: ISO9001~2000
Minimum Order: 1 Set
Price Range: $31,000~38,000 Per Set
Delivery Time: 20-30 Days
Supply Ability: 300 Sets Per Year
Product Highlights
Laser Model V8 CTP Imaging Equipment Advanced automated plate making machine featuring exposure time less than 3 minutes, designed for fast printing applications and high-volume production environments. Product Overview The CTP Plate Making Machine is an advanced, highly efficient solution for the ...
Yintech Commercial CMYK Duplex Printing Style Web Inkjet Printers with Industrial Printhead
Industrial Web Inkjet Commercial Printers CMYK Duplex Printing Style Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Small Size Automatic CTCP Machine High Resolution 4 Up 40 - 80% Humidity
Item name : small ctcp plate making machine 4-up 2400DPI 29PPH 48 diodes max format 800x660mm Our advantages Yintech ctp machine 10 advantages why choose us? products structure design advantages, 7x24 hours service advantages, warranty time=5 years 1.Autofocus system The same as Kodak, we adopted ...
High Quality Web Digital Inkjet Printer Printing Machine
Automatic Digital Inkjet Printer Double Sides Book Printing Machine Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Yintech Global High Speed Full Color Inkjet Digital Press Printing Machine Printer
Fully Automatic Inkjet Digital Printer With Water Based Pigment Ink Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.