3 KW Power Consumption CTP Plate Making Machine with Semi Auto Loading and 1130*880mm Effective Output Size for Print Industry
Product Details
| Printing Reliability: | High Reliability | Minimum Output Size: | 400*350mm |
|---|---|---|---|
| Exposure Time: | Less Than 3 Minutes | Minimum Output: | 400*350 |
| Maximum Output: | 1160*960 | Loading System: | Semi-auto/automatic |
| Effective Output Size: | 1130*880mm | Big Plate Size: | 1130*930 |
| Highlight |
3 KW Power Consumption CTP Plate Making Machine,Semi Auto Loading Computer to Plate Machine,1130*880mm Effective Output Size High Resolution Plate Maker |
||
Product Description
- Product Name: CTP Plate Making Machine
- Effective Output Size: 1130×880mm
- Maximum Output Size: 1160×960mm
- Power Supply: AC220-230V
- Power Consumption: Approximately 3 KW
- Loading System: Semi-auto/automatic
- High precision CTP Printing Plate Maker for superior print quality
- Advanced Computer to Plate Machine technology
- Reliable Digital Plate Making System
| Product Type | CTP Imaging Equipment / CTP Printing Plate Maker / High Resolution Plate Maker |
| Plate Size | Big Size 1670×1330 mm |
| Big Plate Size | 1130×930 mm |
| Maximum Output Size | 1160×960 mm |
| Effective Output Size | 1130×880 mm |
| Minimum Output Size | 400×350 mm |
| Exposure Time | Less Than 3 Minutes |
| Printing Reliability | High Reliability |
| Loading System | Semi-auto/automatic |
| Power Consumption | Approximately 3 KW |
| Power Supply | AC220-230V |
Product Highlights
Yinber 2300-14B CTP Plate Making Machine Advanced semi-automatic CTP plate making machine with approximately 3 KW power consumption and effective output size of 1130×880mm. Perfect for modern printing industries requiring high precision and efficiency. Product Overview The CTP Plate Making Machine ...
Yintech Commercial CMYK Duplex Printing Style Web Inkjet Printers with Industrial Printhead
Industrial Web Inkjet Commercial Printers CMYK Duplex Printing Style Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Small Size Automatic CTCP Machine High Resolution 4 Up 40 - 80% Humidity
Item name : small ctcp plate making machine 4-up 2400DPI 29PPH 48 diodes max format 800x660mm Our advantages Yintech ctp machine 10 advantages why choose us? products structure design advantages, 7x24 hours service advantages, warranty time=5 years 1.Autofocus system The same as Kodak, we adopted ...
High Quality Web Digital Inkjet Printer Printing Machine
Automatic Digital Inkjet Printer Double Sides Book Printing Machine Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Yintech Global High Speed Full Color Inkjet Digital Press Printing Machine Printer
Fully Automatic Inkjet Digital Printer With Water Based Pigment Ink Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.