400*350mm Minimum Output Size CTP Plate Making Machine with V8 Laser Model for High Reliability Printing
Product Details
| Big Plate Size: | 1130*930 | Minimum Output: | 400*350 |
|---|---|---|---|
| Power: | AC220-230V | Loading: | Semi Auto |
| Plate Size: | Big Size 1670*1330 | Machine Net Weight: | 900KG |
| Minimum Output Size: | 400*350mm | Powerconsumption: | Approximately 3 KW |
| Highlight |
400*350mm Minimum Output Size CTP Plate Making Machine,High Reliability Computer to Plate Machine,V8 Laser Model Digital CTP Plate Processor |
||
Product Description
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Power | AC220-230V |
| Exposure Time | Less Than 3 Minutes |
| Laser Model | V8 |
| Minimum Output Size | 400×350mm |
| Loading System | Semi-auto/Automatic |
| Effective Output Size | 1130×880mm |
| Plate Size | Big Size 1670×1330 |
| Power Consumption | Approximately 3 KW |
| Printing Reliability | High Reliability |
Model: Yinber 2300-14B
Certification: ISO9001~2000
Minimum Order: 1 set
Price Range: $31,000 - $38,000 per set
Delivery Time: 20-30 days
Annual Supply Capacity: 300 sets
Product Highlights
Digital CTP Plate Processor Advanced Computer to Plate Machine with minimum output size of 400×350mm, designed for high reliability and exceptional plate output quality in modern printing industries. Advanced Technology & Performance This state-of-the-art Digital CTP Plate Processor integrates ...
Yintech Commercial CMYK Duplex Printing Style Web Inkjet Printers with Industrial Printhead
Industrial Web Inkjet Commercial Printers CMYK Duplex Printing Style Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Small Size Automatic CTCP Machine High Resolution 4 Up 40 - 80% Humidity
Item name : small ctcp plate making machine 4-up 2400DPI 29PPH 48 diodes max format 800x660mm Our advantages Yintech ctp machine 10 advantages why choose us? products structure design advantages, 7x24 hours service advantages, warranty time=5 years 1.Autofocus system The same as Kodak, we adopted ...
High Quality Web Digital Inkjet Printer Printing Machine
Automatic Digital Inkjet Printer Double Sides Book Printing Machine Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Yintech Global High Speed Full Color Inkjet Digital Press Printing Machine Printer
Fully Automatic Inkjet Digital Printer With Water Based Pigment Ink Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.