Automatic 380V Digital Inkjet Printer with 2880x1310x1310mm Dimension and 2800 KG Weight for High-Accuracy Printing
Product Details
| Voltage: | 380V | Dimensions: | 2880x1310x1310mm |
|---|---|---|---|
| Weight: | 2800 KG | Printing Method: | Single Color Double-sided |
| Resolution: | 600x600dpi/2bit600x1200dpi/2bit | Printing Speed: | 100 M/min |
| Paper Width: | 440mm | Imaging Width: | 532mm |
| Paper Weight: | 45-165 G/m² | Roll Diameter: | 1.27 Meters |
| Mechanical Platform: | 380Vac, 15KW Max | Infrared Drying: | 380Vac, 1-35KW Max |
| Digital Control System: | 220Vac, 6KW Max | Temperature Range: | 22.5-27.5°C |
| Humidity Range: | 40-70%RH | ||
| Highlight |
380V Digital Inkjet Printer,2880x1310x1310mm Inkjet Digital Printing Machine,2800 KG Web Digital Printing Machine |
||
Product Description
| Model | DMP440 black and white |
|---|---|
| Printing method | Single color double-sided |
| Resolution | 600x600dpi/2bit 600x1200dpi/2bit (maximum) |
| Maximum printing speed | 100 m/min |
| Overprint accuracy of front and back | ±0.3mm |
| Sprinklers | On-demand piezoelectric sprinklers for industrial use |
| Ink type | water-based pigment ink/water-based dye ink |
| Drying method | infrared drying (with automatic speed adjustment function) |
| Maximum paper width | 440mm |
| Maximum imaging width | 532mm |
| Paper weight | 45-165 g/m² |
| Paper type | digital printing paper, inkjet coated paper, newspaper, wallpaper, rice paper, etc. |
| Maximum roll diameter | 1.27 meters |
| Mechanical platform | 380Vac, 15KW Max |
| Infrared drying | 380Vac, 1-35KW Max |
| Digital control system | 220Vac, 6KW Max |
| Temperature range | 22.5-27.5°C, best working temperature 25°C |
| Humidity range | 40-70%RH, best working humidity 50-60%RH |
Product Highlights
Color Inkjet Web Digital Printing Machine Product Overview High-performance industrial digital printing machine designed for professional printing applications with exceptional speed and quality. Technical Specifications Model DMP440 black and white Printing method Single color double-sided ...
Yintech Commercial CMYK Duplex Printing Style Web Inkjet Printers with Industrial Printhead
Industrial Web Inkjet Commercial Printers CMYK Duplex Printing Style Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Small Size Automatic CTCP Machine High Resolution 4 Up 40 - 80% Humidity
Item name : small ctcp plate making machine 4-up 2400DPI 29PPH 48 diodes max format 800x660mm Our advantages Yintech ctp machine 10 advantages why choose us? products structure design advantages, 7x24 hours service advantages, warranty time=5 years 1.Autofocus system The same as Kodak, we adopted ...
High Quality Web Digital Inkjet Printer Printing Machine
Automatic Digital Inkjet Printer Double Sides Book Printing Machine Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Yintech Global High Speed Full Color Inkjet Digital Press Printing Machine Printer
Fully Automatic Inkjet Digital Printer With Water Based Pigment Ink Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.