Versatile Rotary Digital Inkjet Printing Machine with Water-Based Pigment Ink for Books and More
Product Details
| Printing Style: | CMKY Duplex | Resolution: | 1200*1200DPI |
|---|---|---|---|
| Ink Type: | Water Based Pigment Ink | Max Media Width: | 440mm |
| Max Printing Width: | 432mm | Media Thickness: | 45 -165gsm |
| Media Type: | Digital Printing Paper, Inkjet Coating Paper, Newsprint, Wall Paper | ||
| Highlight |
Rotary Digital Inkjet Printing Machine,Monochrome Digital Inkjet Printing Machine,Monochrome Inkjet Digital Printer |
||
Product Description
Company Profile
Established in 2012, Yintech Group is a professional manufacturer of printing equipment in Xiangtan, Hunan Province. We specialize in digital inkjet printing machines, CTP, CTCP, Flexo CTP machines, etc., offering a wide range of high-quality products. With independent import/export rights and numerous product patents, we lead in technological innovation and equipment quality. Adhering to the philosophy of "pursuing excellence and unwavering commitment", we've achieved significant success in the printing industry. Our expert technical team ensures top-notch production, focusing on market-driven innovation and meeting diverse customer needs. Utilizing advanced manufacturing equipment and efficient quality control systems, we produce high-performance products widely trusted by customers both domestically and internationally. We remain dedicated to providing efficient and reliable services while contributing to the printing industry's prosperity through sustainable development.
Specification
| Model | DPM440C/DPM560C/DPM660C |
| Printing style | CMYK duplex |
| Resolution | 1200×1200DPI |
| Ink type | Water based pigment ink |
| Water based pigment ink | 150m/min |
| Front-back registration | ±0.1 mm |
| Inkjet head | Drop-on-Demand piezoelectric nozzle |
| Drying | Infrared drying ( full automatic adjustment on printing speed ) |
| Operation interface | Visual operation interface |
| Max. media width | 440 mm/560mm/660mm |
| Max. printing width | 432 mm/540mm/648mm |
| Media thickness | 45-165g/㎡ |
| Media type | digital printing paper, inkjet coating paper, newsprint, wall paper, etc. |
| Max. roll diameter | 1.27 m |
| Mechanical platform | Max. 35 KW |
| Infrared drying | Max. 40KW |
| Digital control system | Max. 8 KW |
| Temperature | Range 22.5-27.5℃ Best working temperature 25℃ |
| Humidity | Range 40-70% Best working temperature 50-60%RH |
| Size | 11000*3500*2200 mm |
| Weight | 9500 KG |
Perfect localization and fast response service support
Localized professional service team provides fast response and high-quality service in terms of system upgrade, equipment maintenance, and so on.
Remote Diagnosis
In combination with market demand and actual needs of customers, Yintech has developed a remote diagnosis platform for inkjet digital printing equipment, using real-time data analysis and processing technology through Internet to reduce equipment downtime, improve after-sales service efficiency, and provide customers with faster, more accurate and more reliable quality service.
Product Highlights
Company Profile Established in 2012, Yintech Group is a professional manufacturer of printing equipment in Xiangtan, Hunan Province. We specialize in digital inkjet printing machines, CTP, CTCP, Flexo CTP machines, etc., offering a wide range of high-quality products. With independent import/export ...
Yintech Commercial CMYK Duplex Printing Style Web Inkjet Printers with Industrial Printhead
Industrial Web Inkjet Commercial Printers CMYK Duplex Printing Style Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Small Size Automatic CTCP Machine High Resolution 4 Up 40 - 80% Humidity
Item name : small ctcp plate making machine 4-up 2400DPI 29PPH 48 diodes max format 800x660mm Our advantages Yintech ctp machine 10 advantages why choose us? products structure design advantages, 7x24 hours service advantages, warranty time=5 years 1.Autofocus system The same as Kodak, we adopted ...
High Quality Web Digital Inkjet Printer Printing Machine
Automatic Digital Inkjet Printer Double Sides Book Printing Machine Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Yintech Global High Speed Full Color Inkjet Digital Press Printing Machine Printer
Fully Automatic Inkjet Digital Printer With Water Based Pigment Ink Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.