High Speed Inkjet Digital Printer Book Printing 1200*600dpi 1200*1200dpi
Product Details
| Printing Style: | Monochrome Duplex | Resolution: | 1200*600dpi, 1200*1200dpi |
|---|---|---|---|
| Max Printing Speed: | 100m/min | Max Printing Width: | 330mm/440mm/560mm/660mm |
| Max Media W440mmidth: | 323mm/432mm/540mm/648mm | ||
| Highlight |
High Speed Inkjet Digital Printer,Book Inkjet Digital Printer,1200*1200dpi Digital Printing Machine |
||
Product Description
Yintech has independently developed and mastered the core technology of inkjet digital printing, which is the only one in China that has accumulated deep R&D and manufacturing experience in all aspects such as machine integration, nozzle control, printing software, and printing platform, ensuring reliable quality control.
In short, our inkjet printers are currently the most cost-effective products in the industry, are the latest preferred choice for global customers.
| Printing style: | Monochrome/dual color/full color duplex |
| Resolution: | 1200*600dpi / 1200*1200dpi |
| Max printing speed: | 100m/min |
| Front-back registration: | ±0.1mm |
| Inkjet head: | Drop-on-demand piezoelectric nozzle |
| Ink type: | Water based pigment ink |
| Drying: | Infrared drying (full automatic adjustmnet on printing speed) |
| Operation interface: | Visual operation interface |
| Max media width: | 350mm/440mm/560mm/660mm |
| Max printing width: | 332mm/432mm/540mm/648mm |
| Media thickness: | 45-165g/m² |
| Media type: | Digital printing paper, inkjet coating paper, newspaper, wall paper, etc |
| Max roll diameter: | 1.27m |
| Mechanical platform: | Max 25KW |
| Infrared drying: | Max 6KW |
| Digital control system: | Max 5.5KW |
| Temperature: | Range 22.5-27.5℃, best working temperature: 25℃ |
| Humidity: | Range 40-70%, best working humidity 50-60%RH |
| Size & Weight: | 5640*2334*2595mm, 6000kg |
High quality, stable and continuous production.
Leading high-precision inkjet printing engine, combined with compact overall structural design, ensuring high-quality, stable and continuous production.
Dedicated environmentally friendly water-based pigment ink with excellent printing suitability and light resistance, making printed products durable and innovative
Stable and efficient file processing.
Ultra low usage cost.
Long lifetime nozzle, low maintenance cost.
Low equipment failure rate, highly intelligent.
High ink utilization rate, reducing waste.
Longer service life, more flexible upgrading solution.
Product Highlights
Yintech has independently developed and mastered the core technology of inkjet digital printing, which is the only one in China that has accumulated deep R&D and manufacturing experience in all aspects such as machine integration, nozzle control, printing software, and printing platform, ensuring ...
Yintech Commercial CMYK Duplex Printing Style Web Inkjet Printers with Industrial Printhead
Industrial Web Inkjet Commercial Printers CMYK Duplex Printing Style Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Small Size Automatic CTCP Machine High Resolution 4 Up 40 - 80% Humidity
Item name : small ctcp plate making machine 4-up 2400DPI 29PPH 48 diodes max format 800x660mm Our advantages Yintech ctp machine 10 advantages why choose us? products structure design advantages, 7x24 hours service advantages, warranty time=5 years 1.Autofocus system The same as Kodak, we adopted ...
High Quality Web Digital Inkjet Printer Printing Machine
Automatic Digital Inkjet Printer Double Sides Book Printing Machine Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Yintech Global High Speed Full Color Inkjet Digital Press Printing Machine Printer
Fully Automatic Inkjet Digital Printer With Water Based Pigment Ink Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.