Yintech Flexo CTP Machine Digital Flexographic Plate 2.5m²/Hour 4000dpi
Product Details
| Automatic Grade: | Manual Loading, Manual Unloading | No.of Lasers: | 32-channels |
|---|---|---|---|
| Plate Thickness: | 0.14mm~3.94mm | Plate Type: | Digital Flexographic Plate, Photopolymer Plate, Ablative Film |
| Throughput: | 2.5m²/hour | Application: | Plate Making |
| Output Resolution: | 4000dpi | Condition: | Brand New |
| Highlight |
Digital flexographic plate Flexo CTP Machine,2.5 m²/hour Flexo CTP Machine,4000dpi Flexo CTP Plate Machine |
||
Product Description
| Model | HDI800 |
| No.of Lasers | 32 channels |
| Throughput | 2.5m²/hour |
| Max/Min Format | Max: 800mm*635mm, Min: 100mm*130mm |
| Laser Source | 830nm |
| Resolution | 4000DPI |
| Loading System | Manual loading, manual unloding |
| Plate Requirement | 0.14-3.94mm digital flexographic plate, photopolymer plate, ablative film |
| Interface | 1-bit Fiff interface and direct workflow driver, support CIP3/CIP4 |
| Power | AC220V±5%, 50-60Hz, 5.5KW (including vaccum pump and dust removal pump) |
| Work Environment | Temperature: 18-25℃, Humility: 20%-70% (No condensation) |
| Size & Weight |
1770mm*1020mm*900mm, 900kgs |
Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise, specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products include:
- Automatic / Semi-Auto thermal or UV plate making machine
- Large format thermal or UV plate making machine
- Very large format (VLF) thermal or UV plate making machine
- Flexo plate making machine
- Mono / Dual color digital inkjet printer
- CTP / CTCP plate
Application of Flexo Plate Printing:
Flexographic printing are divided into five fields: label, soft packaging, carton, paper cup with hard packaging, carton pre-printing and book printing. They are described as follows:
- Label type: mainly used for adhesive label printing.
- Soft packaging: mainly used for packaging materials with paper printing, such as food paper packaging, non-woven fabrics, etc
- Paper boxes/cupswith hard packaging: mainly used for cardboard printing, single and double PE paper printing, such as paper cups, paper bags, food packaging boxes, etc
- Carton pre-printing: mainly used for pre-printing of large quantities of packaging cartons.
- Books and periodicals printing.
Picture:

Why choose us?
The leading core technology, stable product quality, strict control of each quality, timely and efficient after sale service. The whole production process controlled by our own factory.
- Strict Quality control
All the machines are assembled, tested,and inspected from materials completed by our own factory
- Our hassle-free services
① We provide comprehensive one-stop services, customer training and satisfied after sales services.
② Online support, video technical support for troubleshooting manufacturing problems, engineers are available to service oversea as necessary.
③ Sold enjoy two years of free equipment warranty and lifetime technical support.
- Professional team Customer may also ask:
We have teams of experienced technical experts and professionals providing most professional and just-in-time technical consults and services, timely supply of spare parts in place.If you are still confused how to start printing work, don't worry, contact us and we will help you out!! No mater you are a green hand, we will train you up-to-date technology skills, and keep an eye on your business opportunities. Our friendly and professional team that is able to handle all your inquiries whenever you need.
- Safety and fast transportation
Product Highlights
Technical Specification of Flexo CTP Machine: HDI800 Model HDI800 No.of Lasers 32 channels Throughput 2.5m²/hour Max/Min Format Max: 800mm*635mm, Min: 100mm*130mm Laser Source 830nm Resolution 4000DPI Loading System Manual loading, manual unloding Plate Requirement 0.14-3.94mm digital flexographic ...
Yintech Commercial CMYK Duplex Printing Style Web Inkjet Printers with Industrial Printhead
Industrial Web Inkjet Commercial Printers CMYK Duplex Printing Style Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Small Size Automatic CTCP Machine High Resolution 4 Up 40 - 80% Humidity
Item name : small ctcp plate making machine 4-up 2400DPI 29PPH 48 diodes max format 800x660mm Our advantages Yintech ctp machine 10 advantages why choose us? products structure design advantages, 7x24 hours service advantages, warranty time=5 years 1.Autofocus system The same as Kodak, we adopted ...
High Quality Web Digital Inkjet Printer Printing Machine
Automatic Digital Inkjet Printer Double Sides Book Printing Machine Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Yintech Global High Speed Full Color Inkjet Digital Press Printing Machine Printer
Fully Automatic Inkjet Digital Printer With Water Based Pigment Ink Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.