Yintech Black and White Digital Inkjet Press
Product Details
| Applicable Industries: | Printing Shops, Advertising Company | Automatic Grade: | Automatic |
|---|---|---|---|
| Function: | Digital Printing | Printing Method: | Single Color Double-sided |
| Resolution: | 600x600dpi/2bit600x1200dpi/2bit | Maximum Printing Speed: | 100 M/min |
| Maximum Paper Width: | 440mm | Maximum Imaging Width: | 532mm |
| Paper Type: | Digital Printing Paper, Inkjet Coated Paper, Newspaper | ||
| Highlight |
380Vac Digital Inkjet Printer,Piezoelectric Sprinklers Digital Inkjet Printer,Infrared Drying digital inkjet printing machine |
||
Product Description
| Model | DMP440 |
| Printing method | Single color double-sided |
| Resolution | 600x600dpi/2bit600x1200dpi/2bit (maximum) |
| Maximum printing speed | 100 m/min |
| Overprint accuracy of front and back | ±0.3mm |
| Sprinklers | On-demand piezoelectric sprinklers for industrial use |
| Ink type | water-based pigment ink/water-based dye ink |
| Drying method | infrared drying (with automatic speed adjustment function) |
| Operation interface | infrared drying (with automatic speed adjustment function) |
| Maximum paper width | 440mm |
| Maximum imaging width | 532mm |
| Paper weight | 45-165 g/m² |
| Paper type | digital printing paper, inkjet coated paper, newspaper, wallpaper, rice paper, etc. |
| Maximum roll diameter | 1.27 meters |
| Mechanical platform | 380Vac, 15KW Max |
| Infrared drying | 380Vac, 1-35KW Max |
| Digital control system | 220Vac, 6KW Max |
| Temperature range | 22.5-27.5°C, best working temperature 25°C |
| Humidity range | 40-70%RH, best working humidity 50-60%RH |
Product Highlights
Model DMP440 Printing method Single color double-sided Resolution 600x600dpi/2bit600x1200dpi/2bit (maximum) Maximum printing speed 100 m/min Overprint accuracy of front and back ±0.3mm Sprinklers On-demand piezoelectric sprinklers for industrial use Ink type water-based pigment ink/water-based dye ...
Yintech Commercial CMYK Duplex Printing Style Web Inkjet Printers with Industrial Printhead
Industrial Web Inkjet Commercial Printers CMYK Duplex Printing Style Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Small Size Automatic CTCP Machine High Resolution 4 Up 40 - 80% Humidity
Item name : small ctcp plate making machine 4-up 2400DPI 29PPH 48 diodes max format 800x660mm Our advantages Yintech ctp machine 10 advantages why choose us? products structure design advantages, 7x24 hours service advantages, warranty time=5 years 1.Autofocus system The same as Kodak, we adopted ...
High Quality Web Digital Inkjet Printer Printing Machine
Automatic Digital Inkjet Printer Double Sides Book Printing Machine Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Yintech Global High Speed Full Color Inkjet Digital Press Printing Machine Printer
Fully Automatic Inkjet Digital Printer With Water Based Pigment Ink Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.