2400 DPI CTP Plate Making Machine Max Format 1160 * 940MM AC220-230V
Product Details
| Workflow Software: | Harlequin /prinergy | Loading System: | Semi-auto/automation |
|---|---|---|---|
| Driver Support: | 1-bit Tiff Interface And Direct Workflow Driver,support Cip3/cip4 | Resolution: | 2400 DPI |
| Power: | AC220-230V | ||
| Highlight |
ctp machine,computer to plate printer,ctp plate making machine 2400 DPI |
||
Product Description
|
Thermal CTP(Semi-Auto) |
|||||
|
|
|||||
| Technical specification | |||||
| Model | Thermal CTP | ||||
| Yinber 8300A | Yinber 8500A1 | Yinber 8600A | Yinber 8900A | Yinber 8100A | |
| No. of Lasers | 32 | 48 | 64 | 96 | 128 |
| Productivity (1130x800mm) (plates/h) |
17 | 22 | 26 | 35 | 45 |
| Max./Min. Format | Max.: 1160mmx940mm Min.: 350mmx400mm |
||||
| Laser Source | 830nm | ||||
| Resolution | 2400 dpi (Resolution can be customized, up to 8000dpi maximum) | ||||
| Loading System | Semi-Automatic/Fully-automatic | ||||
| Plates Gauge | 0.15-0.4mm Thermal plates, suitable for different plates |
||||
| CTP Interface | 1-bit Tiff interface and direct workflow driver,support CIP3/CIP4 | ||||
| Power | AC220-230V,50-60Hz 5.5KW | ||||
| Environment | Temperature: 20-25ºC Humidity: 40%-80% | ||||
| Size & Weight | Size: 2020mmx 1000mmx 930mm Weight: 1500kg |
Size:1900mmx 1200mmx 1000mm Weight: 1000kg |
|||
| Workflow software | HQ&PR | ||||
| UV CTP(Semi-Auto) | |||||
![]() |
|||||
| Technical specification | |||||
| Model | UV (thermal) CTCP | ||||
| Yinber 9300A | Yinber 9500A | Yinber 9600A | Yinber 9900A | Yinber 9100A | |
| No. of Lasers | 32 | 48 | 64 | 96 | 128 |
| Productivity (1130x800mm) (plates/h) |
17 | 22 | 26 | 35 | 45 |
| Max./Min. Format | Max.: 1160mmx940mm Min.: 350mmx400mm |
||||
| Laser Source | 405nm | ||||
| Resolution | 2400 dpi (Resolution can be customized, up to 8000dpi maximum) | ||||
| Loading System | Semi-Automatic/fully-automatic loading | ||||
| Plates Requirement | 0.15-0.4mm UV plates, no brand requirement,suitable for various plates |
||||
| CTP Interface | 1-bit Tiff interface and direct workflow driver,support CIP3/CIP4 | ||||
| Power | AC220-230V,50-60Hz 5.5KW | ||||
| Environment | Temperature: 20-25ºC Humidity: 40%-80% | ||||
| Size & Weight | Size: 2020mmx 1000mmx 930mm Weight: 1500kg |
Size:1900mmx 1200mmx 1000mm Weight: 1000kg |
|||
| Workflow software | Harlequin&Prinergy | ||||
| Automatic CTP(Thermal VS UV) | ||||||
![]() |
||||||
| Technical specification | ||||||
| Model | Thermal | UV | ||||
| Yinber 8300B | Yinber 8500B | Yinber 8600B | Yinber 9300B | Yinber 9500B | Yinber 9600B | |
| No. of Lasers | 32 | 48 | 64 | 32 | 48 | 64 |
| Productivity (1130x800mm) (plates/hour) |
17 | 24 | 29 | 17 | 24 | 29 |
| Max./Min. Format | Max.: 1160mmx940mm Min.: 350mmx400mm | |||||
| Laser Source | 830nm | 405nm | ||||
| Resolution | 2400 dpi (Resolution can be customized, up to 8000dpi maximum) | |||||
| Loading System | Automatic,Semi-Auto ( Auto-loader available) | |||||
| Plates Requirement | 0.15-0.4mm Thermal plates, no brandre quirement |
0.15-0.4mm UV plates, no brand requirement |
||||
| CTP Interface | 1-bit Tiff interface and direct workflow driver,support CIP3/CIP4 | |||||
| Power | AC220V,50-60Hz 8KW | |||||
| Environment | Temperature: 20-25ºC Humidity: 40%-80% | |||||
| Size & Weight | Size: 2200mmx1350mmx1350mm Weight: 1500kg | |||||
| Workflow software | HQ&PR | |||||
| Large Format CTP(Thermal VS UV) | ||||||||
![]() |
||||||||
| Technical specification | ||||||||
| Model | Thermal | UV | ||||||
| Yinber 2200 | Yinber 2300 | Yinber 2200U | Yinber 2300U | |||||
| No. of Lasers | 48 | 64 | 48 | 64 | ||||
| Productivity (1130x800mm) (plates/hour) |
12 | 13 | 14 | 15 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| Max./Min. Format | 1200x 1400 508x394 |
1400x 1700 508x394 |
1200x 1400 508x394 |
1400x 1700 508x394 |
1200x 1400 508x394 |
1400x 1700 508x394 |
1200x 1400 508x394 |
1400x 1700 508x394 |
| Laser Source | 830nm | 405nm | ||||||
| Resolution | 2400 dpi | |||||||
| Loading System | Single plate, manual loading | |||||||
| Plates Requirement | 0.15-0.4mm Thermal Plates |
0.15-0.4mm UV Plates |
||||||
| CTP Interface | 1-bit Tiff interface and direct workflow driver,support CIP3/CIP4 | |||||||
| Power | AC220V,50-60Hz 8KW | |||||||
| Environment | Temperature: 20-25ºC Humidity: 40%-80% | |||||||
| Size & Weight | Size: 2880mmx1310mmx1310mm Weight: 2800kg | |||||||
| Workflow software | HQ&PR | |||||||
| FUCAI CTP Plate(Thermal VS UV PS Plate) | ||
![]() |
||
| Technical specification | ||
| Products Type | (FP-100) Positive Thermal PS Plates |
(FP-200) UV PS Plates |
| Runlength Rate | 50,000~100,000 prints; >=100,000 after baking |
>=100,000 prints |
| Thickness | 0.27mm, 0.15mm | 0.27mm, 0.15mm |
| Sensitive wavelength | 830nm | 405nm |
| Laser power | 110~150mj/cm | 50~70mj/cm |
| Resolution | 1%~99%@200lpi | 1%~99%@200lpi |
| Baking condition | 230˚C-250˚C, 5~8 minutes (by using professional plate baking glue) |
230˚C-250˚C, 5~8 minutes (by using professional plate baking glue) |
| Safe lighting | 2 hours under fluorescent lamp, 12 hours under yellow light |
2 hours under fluorescent lamp, 12 hours under yellow light |
| Storage condition | Store in dry and cool place, store in 5˚C~30˚C, Humility <55% |
Store in dry and cool place, store in 5˚C~30˚C, Humility <55% |
| Shelf life | 12 months | 12 months |
| Developing time | 20sec~30sec | 20sec~30sec |
| Productivity | 1800m2~2500m2 | 1800m2~2500m2 |
Product Highlights
Thermal CTP(Semi-Auto) Technical specification Model Thermal CTP Yinber 8300A Yinber 8500A1 Yinber 8600A Yinber 8900A Yinber 8100A No. of Lasers 32 48 64 96 128 Productivity (1130x800mm) (plates/h) 17 22 26 35 45 Max./Min. Format Max.: 1160mmx940mm Min.: 350mmx400mm Laser Source 830nm Resolution ...
Yintech Commercial CMYK Duplex Printing Style Web Inkjet Printers with Industrial Printhead
Industrial Web Inkjet Commercial Printers CMYK Duplex Printing Style Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Small Size Automatic CTCP Machine High Resolution 4 Up 40 - 80% Humidity
Item name : small ctcp plate making machine 4-up 2400DPI 29PPH 48 diodes max format 800x660mm Our advantages Yintech ctp machine 10 advantages why choose us? products structure design advantages, 7x24 hours service advantages, warranty time=5 years 1.Autofocus system The same as Kodak, we adopted ...
High Quality Web Digital Inkjet Printer Printing Machine
Automatic Digital Inkjet Printer Double Sides Book Printing Machine Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Yintech Global High Speed Full Color Inkjet Digital Press Printing Machine Printer
Fully Automatic Inkjet Digital Printer With Water Based Pigment Ink Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.