Output Resolution 2400dpi CTP Printing Machine For Thermal Plate
Product Details
| Automatic Grade: | Automatic,Semi-Automatic | Condition: | New |
|---|---|---|---|
| Plate Thickness: | 0.15mm~0.40mm | Plate Type: | Thermal Plate |
| Output Speed: | 17 Plates /hour | Application: | Plate Making |
| Output Resolution: | 2400dpi | Exposing Method: | External Drum |
| Highlight |
Thermal Plate CTP Printing Machine,2400dpi CTP Printing Machine,2400dpi CTP Plate Making Machine |
||
Product Description
Output Resolution 2400dpi CTP Printing Machine For Thermal Plate
Automatic / Semi-Auto Thermal CTP Machine: Yinber 8300A/B (A:Offline / B:Online)

| Type | Thermal |
| Model | Yinber 8300A/B (A:offline / B:online) |
| No.of Lasers | 32 channels |
| Throughput | 17 plates/h |
| Max/Min Format | Max: 1160mm*940mm, Min: 350mm*400mm |
| Laser Source | 830nm |
| Resolution | 2400DPI (can be customized) |
| Loading System | Automatic, Semi-Auto (Optional Auto-loader) |
| Plate Requirement | 0.15-0.4mm thermal plates, no brand requirement |
| Interface | 1-bit Fiff interface and direct workflow driver, support CIP3/CIP4 |
| Power | AC220V, 50-60Hz, 5.5KVA |
| Work Environment | Temperature: 20-25℃, Humility: 40%-80% |
| Size & Weight |
2020mm*1000mm*930mm, 1500kgs |
Why choose us?
Core Technology Advantages:
1. The marble stone working platform ensures that the machine still keeps high precision and high stability under the condition of long working time.

2. The automatic balance of laser energy technology ensures the consistency of laser spot size, and ensures the uniformity, firmness and delicacy of output dots.

3. Laser diodes are arranged independently and each laser diodes can be upgraded, replaced and maintained one by one after.

4. Advanced auto-focus system is adopted, which is suitable for different thickness plates and different brand plates.

5. Abandoning the traditional lead-screw mode, we adopt the advanced maglev motion control system ensures the accuracy and service life of the machine.

6. Non-linear calibration technology ensures the accuracy of the plate making.

7. Adopted high power imported laser from Japan and America, so the laser life is longer than others. Unlike most manufacturers use 1W diodes for CTP machines and 70mj(200mW) diodes for CTCP machines, we use 2W diodes for CTP machines and 120mj(300mW) for CTCP machines.

8. We use built-in bearing to support our durm, which brings higher stability and more accuracy when the durm rotates in a high speed, without a big deviation.

9. We use top-class components and parts in all our equipments, which brings our products more stable performance and longer life. Fuji motor from Japan / Thermal diodes from USA / UV diodes from Japan / Naglev system and bearing from Germany / Sensors from Spain.

10. Workflow and RIP software - Prinergy & Harlequin.

11. Remote diagnosis system through Teamviewer, our technicians can share data with customers' computer in real-time, thus to diagnose their CTP equipment.

Shenzhen Yintech Co.,Ltd is one of top leading CTP flexo plate making machine manufacturer, we produce and supply ctp plate making machine, ctcp plate making machine, and flexo plate making machine, we have professional CTP flexo plate making machine factory.
Welcome to wholesale products from us!
Product Highlights
Output Resolution 2400dpi CTP Printing Machine For Thermal Plate Automatic / Semi-Auto Thermal CTP Machine: Yinber 8300A/B (A:Offline / B:Online) Technical Specification Type Thermal Model Yinber 8300A/B (A:offline / B:online) No.of Lasers 32 channels Throughput 17 plates/h Max/Min Format Max: ...
Yintech Commercial CMYK Duplex Printing Style Web Inkjet Printers with Industrial Printhead
Industrial Web Inkjet Commercial Printers CMYK Duplex Printing Style Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Small Size Automatic CTCP Machine High Resolution 4 Up 40 - 80% Humidity
Item name : small ctcp plate making machine 4-up 2400DPI 29PPH 48 diodes max format 800x660mm Our advantages Yintech ctp machine 10 advantages why choose us? products structure design advantages, 7x24 hours service advantages, warranty time=5 years 1.Autofocus system The same as Kodak, we adopted ...
High Quality Web Digital Inkjet Printer Printing Machine
Automatic Digital Inkjet Printer Double Sides Book Printing Machine Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Yintech Global High Speed Full Color Inkjet Digital Press Printing Machine Printer
Fully Automatic Inkjet Digital Printer With Water Based Pigment Ink Shenzhen Yintech Co.,LTD is a modern high-tech enterprise specialized in pre-press plate making equipment, integrating design, R&D, manufacturing and sales services. Our main products are included: Automatic / Semi-Auto thermal or ...
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.